Ścieki
Produkcja w naszych zakładach wiąże się z powstawaniem ścieków, które dzielimy na: trzy rodzaje technologiczne, bytowo-gospodarcze i wody pochłodnicze. W Grupie Azoty S.A. ścieki kierowane są podziemną kanalizacją przemysłową oraz rurociągami do oczyszczalni.
Produkcja w naszych zakładach wiąże się z powstawaniem ścieków, które dzielimy na: trzy rodzaje technologiczne, bytowo-gospodarcze iwody pochłodnicze.
W Grupie Azoty S.A. ścieki kierowane są podziemną kanalizacją przemysłową oraz rurociągami do oczyszczalni. W zależności od ich specyfiki trafiają do Centralnej Oczyszczalni Ścieków (ścieki przemysłowe i socjalne) lub Biologicznej Oczyszczalni Ścieków (ścieki przemysłowe zawierające substancje biologicznie rozkładalne). Wody opadowe i pochłodnicze z terenu Grupy Azoty S.A. odprowadzane są oddzielnym kolektorem do wód powierzchniowych rzeki Dunajec. Parametry ścieków monitorowane są w poszczególnych punktach sieci kanalizacyjnej za pomocą automatycznych analizatorów. Regularnie prowadzone są analizy laboratoryjne zanieczyszczeń w ściekach. Spółka opracowała także analizy ryzyka ochrony ujęć wód powierzchniowych i pitnych w celu ustalenia konieczności wyznaczenia dla nich strefy ochrony pośredniej.
DOBRA PRAKTYKA
Grupa Azoty S.A. jest odpowiednio przygotowana na wypadek ewentualnej awarii. W celu zapobieżenia wydostaniu się zanieczyszczeń istnieje możliwość całkowitego zamknięcia przez zasuwę odpływu z kolektora wód opadowych i przepompowanie całej objętości ścieków do centralnej oczyszczalni. Istnieje również możliwość przekazania wszystkich generowanych przez Grupę Azoty S.A. ścieków do Zakładu Oczyszczalni Ścieków Tarnowskich Wodociągów.
W Grupie Azoty Police wytwarzane są ścieki przemysłowe (technologiczne), które kierowane są do Zakładowej Oczyszczalni Ścieków. Natomiast wody pochłodnicze i opadowe z terenu zakładu odprowadzane są bezpośrednio do wód powierzchniowych rzeki Odry. Wody pochłodnicze podlegają stałemu automatycznemu monitoringowi poziomu pH. Ścieki technologiczne, odcieki ze składowiska fosfogipsu, odcieki ze składowiska siarczanu żelaza, ścieki bytowe oraz ścieki komunalne z miasta Polic oczyszczane są w zbiorczej zakładowej mechaniczno-chemicznej oczyszczalni ścieków. Monitoring ścieków oczyszczonych prowadzony jest zgodnie z warunkami pozwolenia zintegrowanego, a pomiar jakości odprowadzanych ścieków jest regularnie wykonywany przez akredytowane laboratorium. Spółka spełnia wszystkie wymogi dotyczące ilości odprowadzanych ścieków oraz wskaźników ich zanieczyszczeń.
W Grupie Azoty Kędzierzyn ścieki są kierowane do wieloetapowego układu oczyszczania ścieków, na który składają się lokalne podczyszczalnie, Centralna Mechaniczna Oczyszczalnia Ścieków, Centralna Mechaniczno-Biologiczna Oczyszczalnia Ścieków oraz Oczyszczalnia Piskorzowiec. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do rzeki Odry. Ostatnia modernizacja (zakończona w 2018 roku) pozwoliła usprawnić proces nitryfikacji i denitryfikacji z uwagi na posiadany unikalny węzeł podgrzewania ścieków pozwalający uzyskać wysoki poziom efektywności procesów usuwania związków azotu, także w okresie zimowym. Modernizacja obejmowała również wymianę systemu drobnopęcherzykowego napowietrzania wgłębnego, wymianę dmuchaw powietrza oraz systemu automatycznego sterowania procesem dozowania tlenu. Ścieki w Kędzierzynie są wnikliwie monitorowane zarówno na etapie wytwarzania w poszczególnych instalacjach, jak i podczas odprowadzania do odbiornika. W 2020 roku nie odnotowano przekroczeń żadnego parametru określającego jakość ścieków.
Grupa Azoty Puławy wykorzystuje w swoich procesach produkcyjnych znaczne ilości wód. Efektem tych procesów jest powstawanie różnorodnych, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym, strumieni ściekowych, w skład których wchodzą ścieki przemysłowe, ścieki bytowe oraz wody chłodnicze z procesów chłodzących elektrociepłowni. Do układu ściekowego spółki wprowadzane są ponadto ścieki komunalne z miasta Puław, oczyszczone przez MPWiK Wodociągi Puławskie, a także ścieki pochodzące od podmiotów zewnętrznych. Pierwszym elementem systemu ściekowego spółki są podczyszczalnie ścieków zlokalizowane przy poszczególnych instalacjach. Centralnym systemem oczyszczania ścieków jest instalacja oczyszczania ścieków, czyli wielowęzłowy układ oczyszczania ścieków, który tworzą: węzeł Biologicznej Oczyszczalni Ścieków Fekalnych, węzeł Biologicznej Oczyszczalni Ścieków Przemysłowych oraz węzeł Centralnej Oczyszczalni Ścieków Przemysłowych. Ostatnim elementem instalacji jest węzeł (staw) III° biologicznego oczyszczania, w którym zachodzą procesy biologicznego i fizykochemicznego samooczyszczania ze związków azotowych i organicznych. Po oczyszczeniu na tym etapie ścieki odprowadzane są do rzeki Wisły.
Obecny system oczyszczania ścieków nie zapewnia spełnienia wymagań wynikających z konkluzji BAT. Spółka Grupa Azoty Puławy rozpoczęła prace mające na celu poprawę skuteczności systemu oczyszczania ścieków poprzez budowę nowej Centralnej Biologicznej Oczyszczalni Ścieków. Stopień skomplikowania zadania spowodował, że zakończenie programu inwestycyjnego do momentu wejścia w życie konkluzji BAT było niemożliwe. Spółka uzyskała czasowe odstępstwo od spełnienia konkluzji BAT w celu umożliwienia zakończenia prowadzonych działań. Monitoring ilości i jakości pobieranych wód i odprowadzanych ścieków prowadzony jest zgodnie z zapisami pozwolenia zintegrowanego.