Zarządzanie ryzykiem
W Grupie Azoty stosujemy zintegrowane podejście do zarządzania ryzykiem korporacyjnym w oparciu o normę ISO 31000:2018 „Zarządzanie ryzykiem – wytyczne”.
W Grupie Azoty stosujemy zintegrowane podejście do zarządzania ryzykiem korporacyjnym w oparciu o normę ISO 31000:2018 „Zarządzanie ryzykiem – wytyczne”. Uwzględnia ono rozwiązania składające się na nasz ład korporacyjny, dzięki czemu dostarczamy organom zarządczym i nadzorczym oraz akcjonariuszom aktualnych, wiarygodnych i usystematyzowanych informacji na temat ryzyka związanego z działalnością Grupy. Zarządzanie ryzykiem stanowi część procesu zarządzania korporacyjnego ukierunkowanego na ograniczanie niepewności i budowanie trwałej ochrony wartości Grupy Kapitałowej.
W celu uregulowania zasad postępowania została opracowana procedura systemów zarządzania „Zarządzanie ryzykiem korporacyjnym w Grupie Azoty”. Określa zakres odpowiedzialności i tryb postępowania poszczególnych podmiotów uczestniczących w procesie zarządzania ryzykiem. Dyrektorzy objęci procesem zarządzania ryzykiem zobowiązani są do zapoznania z wymaganiami podległych im pracowników, którzy zobligowani są do przestrzegania postanowień zawartych w procedurze. Nadzór bezpośredni nad realizacją i treścią postanowień sprawuje Dyrektor Biura Korporacyjnego Zarządzania Ryzykiem w Grupie Azoty S.A., natomiast za kontrolę nad realizacją odpowiedzialny jest Prezes Zarządu Grupy Azoty.
Proces identyfikacji ryzyka jest procesem ciągłym i angażuje wiele osób. Jego celem jest rozpoznanie źródeł informacji o szansach i zagrożeniach oraz określenie kluczowych zmiennych otoczenia wewnętrznego i zewnętrznego. W ramach oceny ryzyka wykonywana jest analiza jakościowa, rozpoznanie i ustanowienie najważniejszych mechanizmów kontroli oraz analiza ilościowa nadająca konkretne parametry ilościowe. Do oszacowania wartości ryzyka wykorzystywana jest mapa ryzyka, gdzie określane są skutek i prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Następnie wykonywana jest priorytetyzacja ryzyka względem celów strategicznych Grupy Azoty. Mapa ryzyka jest aktualizowana kwartalnie, a w trybie rocznym ewaluacji podlegają wszystkie ryzyka rezydualne. Działanie to ma na celu ocenę skuteczności podjętych działań ograniczających ryzyka.
W Grupie Azoty stosuje się dwupoziomową klasyfikację ryzyk w sześciu kategoriach, obejmującą: strategię, organizację i zarządzanie, ryzyka finansowe i kredytowe, ryzyka działalności podstawowej, ryzyka społeczne i środowiskowe, ryzyka bezpieczeństwa oraz ryzyka rynkowe i regulacyjne.