Mapa ryzyk ESG na bazie rejestru ryzyk korporacyjnych Grupy Azoty
Specyfika Grupy Azoty – zakładów chemicznych, w których produkuje się oraz składuje materiały i substancje niebezpieczne, stwarza potencjalne zagrożenie dla społeczności lokalnych, pracowników oraz dla otoczenia i środowiska naturalnego. Poniżej przedstawione zostały kluczowe ryzyka ESG identyfikowane w ramach rejestru ryzyk korporacyjnych za 2020 rok, dodatkowo ze wskazaniem tych bezpośrednio i pośrednio związanych ze zmianami klimatycznymi.
Zidentyfikowane ryzyka środowiskowe w Grupie Azoty
Podstawowa działalność Grupy jest uciążliwa dla środowiska naturalnego. Spółki z Grupy Azoty podlegają różnorodnym regulacjom dotyczącym ochrony środowiska, co może się wiązać z koniecznością ponoszenia kosztów dostosowywania się do przepisów i ich zmian lub uzyskiwania nowych pozwoleń środowiskowych.
Regulacje w obszarze ochrony środowiska w Polsce podlegają częstym zmianom. Ponadto w najbliższych latach nie można wykluczyć dalszego ich zaostrzenia w przepisach polskich oraz unijnych. Wobec braku jasności co do przyszłych unormowań, Grupa może być w kolejnych latach zobowiązana do ponoszenia kosztów lub nakładów inwestycyjnych związanych z dostosowaniem instalacji do wymogów z zakresu ochrony środowiska.
Działalność Grupy Azoty jest bezpośrednio obciążona ryzykiem wystąpienia poważnych awarii przemysłowych lub awarii technicznych kluczowych instalacji produkcyjnych wynikających z konieczności zapewnienia ciągłości i płynności procesów produkcyjnych oraz wysokiej skuteczności w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi powstającymi wskutek wad i awarii sprzętu na terenie obiektów Spółki.
Odpowiedź na ryzyko:
- Spółki Grupy Kapitałowej Grupy Azoty zaklasyfikowano jako zakłady o dużym ryzyku wystąpienia awarii (ZDR). W Grupie Azoty opracowano i wdrożono programy zapobiegania awariom oraz nadzorowano i implementowano regulacje prawne związane z bezpieczeństwem, w tym wymagania dyrektywy SEVESO III. Prowadzone są szczegółowe analizy zdarzeń awaryjnych w oparciu o instrukcję zapobiegania awariom oraz sposób ich analizy. Ryzyka techniczne weryfikowane są w obszarze eksploatacji majątku produkcyjnego oraz wpływu na stan termodynamiczny wybranych maszyn. Bieżący monitoring zagrożeń w procesach technologicznych, pracy maszyn i urządzeń, jak również kontrole zagrożeń w magazynowaniu i transporcie zapobiegają zdarzeniom awaryjnym w Grupie Azoty.
Podstawowa działalność Grupy Azoty związana jest z przerobem, wytwarzaniem, magazynowaniem i transportem substancji chemicznych będących materiałami niebezpiecznymi, które mogą oddziaływać na środowisko, zdrowie lub życie pracowników, a także mieszkańców miejscowości sąsiadujących z zakładami Grupy.
Odpowiedź na ryzyko:
- W Grupie Azoty na bieżąco prowadzone są szczegółowe analizy ryzyka procesowego w oparciu o program zapobiegania awariom. Dla instalacji chemicznych stwarzających ryzyko powstania poważnej awarii, nie rzadziej niż raz na 5 lat, tworzony jest raport o bezpieczeństwie. Grupa Azoty na bieżąco monitoruje i reaguje na zmiany prawne w zakresie produkowania i magazynowania materiałów niebezpiecznych.
W Grupie Azoty transportowane są materiały niebezpieczne o właściwościach palnych, wybuchowych i toksycznych, które mogą spowodować zagrożenie dla środowiska, zdrowia lub życia pracowników oraz mieszkańców miejscowości sąsiadujących z zakładami.
Odpowiedź na ryzyko:
- W wyniku prowadzonych czynności organy państwowe dodatkowo wprowadzają ograniczenia w zakresie transportu substancji niebezpiecznych, które mogą powodować wyłączenia czasowe lub ciągłe elementów infrastruktury transportowej wykorzystywanej przez spółkę. W celu minimalizowania ryzyka wystąpienia niepożądanych zdarzeń prowadzony jest bieżący monitoring realizacji dostaw materiałów niebezpiecznych w oparciu o zarządzenie wewnętrzne regulujące ten obszar. Ponadto w umowach z firmami dzierżawiącymi tabor kolejowy oraz z przewoźnikami posiadającymi uprawnienia i środki transportu do realizacji przewozów zawarto stosowne zapisy regulacyjne dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych.
Działalność Grupy nierozerwalnie związana jest z emisją do środowiska CO2, NO2, SO2, NH3, F, pyłów i innych substancji z uwagi na stosowane technologie i podlega przepisom prawa europejskiego i polskiego.
W przypadku zaostrzenia przepisów, w tym obniżenia limitów emisji zanieczyszczeń do środowiska, może skutkować koniecznością ponoszenia przez Grupę Azoty znaczących kosztów związanych z modernizacją instalacji lub koniecznością zastąpienia urządzeń niespełniających norm emisyjnych nowymi. Niespełnienie wymagań wiąże się m.in. z karami, które są nakładane na poszczególne spółki z Grupy Azoty w przypadku przekraczania ustalonych limitów emisji. Prawo ochrony środowiska wymaga uwzględnienia tzw. konkluzji BAT jako podstawy określania warunków technicznych pozwolenia zintegrowanego oraz wyznaczania dopuszczalnych wielkości emisji.
Odpowiedź na ryzyko:
- Grupa Azoty posiada wszystkie niezbędne pozwolenia środowiskowe w zakresie prowadzonej działalności. W sposób ciągły monitoruje wielkość emisji zanieczyszczeń do powietrza. Pomiary wykonywane są z częstotliwością określoną w Pozwoleniach Zintegrowanych i ujęte w harmonogramie pomiarów emisji zanieczyszczeń do powietrza na dany rok. Grupa Azoty monitoruje i reaguje na bieżąco na zmiany prawne w zakresie dopuszczalnych emisji do środowiska.
Rynek handlu emisjami CO2 cechuje duża nieprzewidywalność ze względu na gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 oraz wysoką zmienność rynku.
Odpowiedź na ryzyko:
- Zarządzanie uprawnieniami do emisji CO2 w Grupie Azoty nadzorowane jest przez Komitet Zarządzania EU ETS i Zespół Wykonawczy EU ETS w oparciu o obowiązującą politykę handlu uprawnieniami do emisji CO2. Zakupy uprawnień dokonywane są według rocznego planu zakupowego po uzyskaniu rekomendacji Komitetu EU ETS i Komitetu Finansowego. Komitet Zarządzania EU ETS sprawujący nadzór nad wspólnym modelem zarządzania uprawnieniami do emisji CO2 w spółkach dominujących monitoruje wykonanie planów zakupowych i notowań giełdowych cen jednostek emisji CO2. Ponadto Zespół Wykonawczy EU ETS prowadzi bieżący monitoring cen uprawnień do emisji na rynku, a także dokonuje analizy trendów cenowych w krótko- i długookresowej perspektywie.
W Grupie Azoty istnieje zagrożenie pożaru/wybuchu, w wyniku którego uszkodzeniu lub zniszczeniu może ulec majątek Spółki, a działalność operacyjna może być ograniczona lub wstrzymana.
Ryzyko w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego związane jest z możliwością utraty zdrowia/życia pracowników, skażenia środowiska, wystąpienia znacznych strat materialnych w wyniku wybuchu/pożaru obiektu produkcyjnego, a także szkód w sferze jakości/przydatności produktów/surowców wskutek wybuchu/pożaru obiektu magazynowego, wystąpienia pożaru w trakcie procesu transportowania produktów oraz związanych z nim konsekwencji, m.in. finansowych.
Odpowiedź na ryzyko:
- Jednostki Zakładowe Straży Pożarnej nadzorujące w Spółkach Grupy Azoty działania przeciwpożarowe, dysponują sprzętem pożarniczym i ratowniczym, który jest wykorzystywany do gaszenia pożarów i likwidacji innych miejscowych zagrożeń oraz klęsk żywiołowych. Grupa Azoty posiada zautomatyzowany system powiadamiania o zagrożeniach a funkcjonujący system prewencji pożarowej uwzględnia systematyczny nadzór nad bezpieczeństwem pożarowym.
W wyniku prowadzonej działalności w spółkach Grupy Azoty następuje pobór wody i odprowadzane są ścieki. W przypadku wystąpienia braku zgodności z przepisami w zakresie postępowania z wodą i ściekami, w tym przekroczenia parametrów określonych w decyzjach, są nakładane kary. Działania te w Grupie Azoty S.A. odnoszą się do realizacji nowych inwestycji i rozbudowy instalacji/urządzeń już istniejących. Negatywny wpływ substancji o charakterze inhibitorów obecnych w ściekach z instalacji polimeryzacji kaprolaktamu niekorzystnie wpływa na proces biologicznego oczyszczania tych ścieków. Następuje degradacja techniczna istniejących instalacji/urządzeń.
Odpowiedź na ryzyko:
- W Grupie Azoty bieżącemu monitorowaniu podlegają zmiany ustawy – Prawo wodne celem identyfikowania ewentualnego zaostrzenia norm lub pojawienia się nowych wymagań wobec Spółki w zakresie poboru wody i odprowadzania ścieków. Spółki z Grupy posiadają wszystkie stosowne pozwolenia prawne w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Na etapie projektowania instalacji oraz we wnioskach o wydanie pozwoleń szacowany i uwzględniany jest wpływ instalacji/urządzenia na wielkość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. Prowadzona jest bieżąca analiza ilości i jakości zrzucanych ścieków oraz pobieranej z ujęć wody. Grupa Azoty reaguje na bieżąco na zmiany prawne w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.
Na skutek wystąpienia awarii na terenie spółki Grupy Azoty istnieje ryzyko zanieczyszczenia gruntu, poniesienia znacznych kosztów związanych z remediacją/rekultywacją zanieczyszczonych gruntów oraz wydania decyzji administracyjnych zmuszających do usunięcia historycznych zanieczyszczeń środowiska.
W wyniku takiego zdarzenia spółka Grupy Azoty może zostać zmuszona do wykonania rekultywacji zanieczyszczonego terenu i przywrócenia go do pierwotnego stanu. W przypadku zanieczyszczeń historycznych spółka w drodze decyzji administracyjnej może zostać zobowiązana do sporządzenia harmonogramu rekultywacji terenu i jego realizacji.
Odpowiedź na ryzyko:
- Grupa Azoty posiada wszystkie stosowne pozwolenia prawne w zakresie zanieczyszczenia gruntów. W celu minimalizacji zdarzeń prowadzony jest monitoring wód podziemnych na terenie zawierającym zanieczyszczenia historyczne, kontrole miejsc załadunku, rozładunku i magazynowania substancji niebezpiecznych na wydziałach spółki. Prowadzona jest szczegółowa ocena ryzyka na podstawie rodzaju i ilości substancji w instalacji oraz zastosowanych środków zabezpieczających przed przedostawaniem się tych substancji do gruntu. Grupa Azoty reaguje na bieżąco na zmiany prawne w zakresie wymagań dotyczących zanieczyszczenia gruntów.
Substancje radioaktywne użytkowane w Grupie Azoty mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie lub życie pracowników lub osób znajdujących się w obszarze ich potencjalnego oddziaływania. Grupa może także nie spełniać prawnych warunków ich wykorzystywania.
Istnieje ryzyko rozszczelnienia się pojemników zabezpieczających substancje radioaktywne, użytkowanie niesprawnych technicznie urządzeń/aparatów wykorzystujących substancje radioaktywne czy też niewłaściwe zabezpieczenie urządzeń/aparatów przed dostępem osób trzecich. Potencjalna możliwość utraty źródła promieniotwórczego poprzez kradzież czy zaginięcie, a także możliwość wypadnięcia źródła promieniotwórczego jest bardzo mało prawdopodobna podczas normalnej pracy aparatu ze źródłem.
Odpowiedź na ryzyko:
- W celu wyeliminowania zagrożeń wszystkie źródła promieniotwórcze w pracujących aparatach umieszczone są w pojemnikach transportowo-roboczych posiadających konstrukcyjne zamknięcia uniemożliwiające łatwe wyjęcie źródła bez posiadania specjalistycznych kluczy. Pojemniki są przymocowane śrubami do konstrukcji nośnych. Źródła promieniotwórcze pracujące w instalacjach w otwartej przestrzeni mają dodatkowe zamknięcia kłódkami z zamknięciem patentowym. Wszystkie aparaty ze źródłami promieniotwórczymi mają sygnały wyjściowe włączone w istniejące w instalacjach systemy komputerowe. Na czas postojów działania instalacji lub prowadzonych prac remontowych w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł promieniotwórczych dokonuje się zdeponowania tych źródeł w pojemnikach roboczo-transportowych w magazynie izotopów. W Grupie Azoty przeprowadzane są okresowe ćwiczenia w celu przeglądu i aktualizacji planu postępowania awaryjnego na wypadek zdarzenia radiacyjnego z częstotliwością raz na rok, na których stosuje się zamknięte źródła promieniotwórcze.
W procesach produkcyjnych wytwarzane są również odpady, które zgodnie z przepisami o ochronie środowiska są odpadami niebezpiecznymi, innymi niż niebezpieczne i obojętnymi.
Zmieniające się wymagania prawne rodzą konieczność dostosowania i ponoszenia związanych z nimi kosztów ewentualnego przekroczenia ilości odpadów. Brak zgodności z wymogami prawa może spowodować, że spółka Grupy Azoty zostanie ukarana w drodze decyzji administracyjnych karami pieniężnymi. Magazynowanie odpadów w miejscu innym niż wyznaczone w decyzji – pozwoleniu zintegrowanym powoduje ryzyko kar za magazynowanie odpadu w miejscu do tego nieprzeznaczonym.
Odpowiedź na ryzyko:
- Na etapie projektowania instalacji oraz we wnioskach o wydanie pozwoleń zintegrowanych uwzględnia się wpływ instalacji na ilość wytwarzanych odpadów. Grupa Azoty posiada wszystkie pozwolenia prawne w zakresie gospodarki odpadami i reaguje na bieżąco na zmiany prawne w zakresie gospodarki odpadami.
W przypadku obniżenia norm emisji hałasu dla terenów sąsiadujących ze Spółką Grupa Azoty S.A. może zostać ukarana w drodze decyzji administracyjnych oraz zobligowana do przedstawienia programu dostosowawczego dojścia do norm wskazanych w stosownym rozporządzeniu. Lokalizacja nowych inwestycji zawsze uwzględnia możliwe oddziaływanie na tereny chronione. Na etapie projektowania instalacji dobierane są urządzenia o odpowiednich parametrach, a lokalizacja instalacji uwzględnia poziom hałasu emitowany do środowiska.
Odpowiedź na ryzyko:
- Grupa Azoty posiada wszystkie pozwolenia prawne w zakresie hałasu emitowanego do środowiska. W istniejących instalacjach zabudowywane są kabiny dźwiękochłonne i tłumiki hałasu. Spółki Grupy zgodnie z zapisami pozwoleń zintegrowanych prowadzą cykliczny monitoring wraz z analizą wyników pomiarowych hałasu emitowanego do środowiska. Grupa Azoty reaguje na bieżąco na zmiany prawne w zakresie hałasu emitowanego do środowiska.
Zidentyfikowane ryzyka społeczne w Grupie Azoty
W związku z wykonywaną pracą w spółkach Grupy Azoty istnieje ryzyko wstrzymania procesu produkcyjnego na skutek wypadku, zaistnienia sytuacji wypadkowej, w wyniku której dochodzi do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub śmierć na terenie spółki Grupy Azoty.
Odpowiedź na ryzyko:
- Służby BHP w Grupie Azoty systematycznie prowadzą kontrole na terenie spółek, uczestniczą w zespołach wypadkowych i awaryjnych. Każde zdarzenie potencjalne zgłaszane przez pracowników w formie elektronicznej i papierowej jest analizowane przez służby BHP. Rejestr zagrożeń, zdarzeń potencjalnie wypadkowych oraz obserwacji „STOP wypadkom” na terenie Spółki jest na bieżąco aktualizowany w bazie internetowej. W celu zapobieżenia zaistnieniu niebezpiecznych sytuacji w spółkach prowadzona jest wymiana informacji pomiędzy spółkami w Grupie Azoty poprzez zamieszczanie na platformie internetowej analizy wniosków wypływających ze zdarzeń potencjalnie wypadkowych.
Wśród pracowników spółek Grupy Azoty istnieje możliwość zachorowania na choroby zakaźne i powstałe straty zdrowotne, także w dużej skali, co prowadzić może do dużej ilości absencji chorobowych skutkujących ograniczeniem/wyłączeniem instalacji.
Odpowiedź na ryzyko:
- W związku sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na świecie wywołaną wirusem SARS-CoV-2 rozpoznano i zaplanowano szereg działań ograniczających. W Grupie Azoty wprowadzono zmiany w organizacji pracy skutkujące limitowaniem kontaktów między pracownikami, w tym: zakazy spotkań i narad, procedury przekazywania (izolowania) zmian, podejmowanie pracy zdalnej, postępowanie na wypadek stwierdzenia zachorowania czy też wykonywanie badań testowych w kierunku COVID-19 u pracowników. Ponadto w Grupie Azoty powołano sztab antykryzysowy COVID-19, który na bieżąco analizuje sytuację, podejmuje decyzje o działaniach profilaktycznych oraz wydaje wytyczne dotyczące postępowania. Dodatkowo systematycznie monitorowane są prognozy epidemiologiczne instytucji państwowych Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu.
Ryzyko dotyczy rozbieżności interesów pomiędzy akcjonariuszami co doprowadzić może do utrudnień i spowolnienia procesów decyzyjnych przypisanych organom korporacyjnym, w tym skorzystania z prawa weta lub zaskarżenia uchwały.
Odpowiedź na ryzyko:
- W Grupie Azoty została przyjęta deklaracja przestrzegania zasad ładu korporacyjnego oraz „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016”1. Przejrzysta polityka informacyjna zapewnia efektywną komunikację zamiarów strategicznych prowadzoną za pomocą strony internetowej z łatwym i czytelnym dostępem do materiałów kierowanych pod obrady walnego zgromadzenia. Wprowadzono działania ograniczające prawo głosu do 1/5, z wyjątkiem głosów Skarbu Państwa zgodnie ze Statutem Spółki Grupa Azoty S.A. W celu minimalizowania ryzyka przedstawiane są plany Zarządu z odpowiednią argumentacją, organizowane są konferencje skierowane do inwestorów i domów maklerskich. Ponadto przygotowywane są prezentacje inwestorskie i publikacje raportów bieżących wraz z zamieszczeniem kompletnych informacji na stronie internetowej Spółki.
1 W roku 2021 opublikowana została zaktualizowana wersja Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW.
W Grupie Azoty rozpoznano zagrożenie naruszenia ochrony danych osobowych prowadzące do przypadkowego lub niezgodnego z prawem: zniszczenia, utracenia, zmodyfikowania, nieuprawnionego ujawnienia i dostępu do danych osobowych (RODO).
Odpowiedź na ryzyko:
- W Grupie Azoty prowadzony jest bieżący monitoring przestrzegania zasad ochrony danych osobowych oraz zabezpieczenia stanowisk pracy w obszarze przetwarzania tego typu informacji. Przetwarzanie danych osobowych następuje w oparciu o umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych, za które odpowiada właściciel systemu informatycznego przetwarzającego dane osobowe i/lub procesu. W zakresie umowy o współadministrowanie odpowiada właściciel systemu informatycznego przetwarzającego dane osobowe i/lub procesu, w którym następuje ich przetwarzanie oraz zachodzi proces współadministrowania danymi osobowymi przez dwa lub więcej podmioty. Stosowne zapisy do umów w zakresie przetwarzania danych osobowych powstają w oparciu o instrukcję dotyczącą zawierania i wykonywania umów w Grupie Kapitałowej Grupa Azoty. Klauzule informacyjne, klauzule zgody, polityki prywatności tworzone są na bieżąco, na potrzeby biznesu i spełniają obowiązek informacyjny zgodny z RODO. Wszelkie uzgodnienia w tym zakresie dokonywane są na poziomie Komitetu Ochrony Danych działającego w Grupie Azoty.
Ryzyko związane z zapewnieniem bezpieczeństwa informacji pod kątem poufności, dostępności, niezaprzeczalności, autentyczności w sytuacji wykonywania przez pracowników pracy zdalnej poza infrastrukturą IT Grupy Azoty.
Zidentyfikowane ryzyka zarządcze w Grupie Azoty
W związku z prowadzoną działalnością może wystąpić brak spójności w dokumentacji w spółkach Grupy Kapitałowej, czy nadmierne rozbudowanie wymogów formalnych przewidzianych w ramach procesu komunikacji oraz procesu podejmowania decyzji.
Odpowiedź na ryzyko:
- W Grupie Azoty prowadzony jest bieżący rejestr wdrożonych standardów korporacyjnych na podstawie informacji otrzymywanych od spółek zależnych i przyjmowanych na ich podstawie uchwał. Raportowany jest stan ich wdrożenia wraz z oceną rady nadzorczej danej spółki. Na bieżąco utrzymywane są kontakty z liderami w spółkach zależnych odpowiedzialnymi za wdrożenie regulacji korporacyjnych oraz z przewodniczącymi rad nadzorczych w zakresie oceny stopnia wdrożenia standardów korporacyjnych.
W Grupie Azoty istnieje ryzyko naruszenia przepisów prawa krajowego lub międzynarodowego w zakresie zarządzania zgodnością, takich jak: korupcja, ochrona konkurencji, defraudacja, przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, prawa człowieka, kontrola eksportu, wystąpienia sytuacji, w której w wyniku działań lub zaniechań pracowników, podwykonawców działających w imieniu Spółki lub jej Spółki zależnej.
Odpowiedź na ryzyko:
- Wskutek naruszania przepisów prawa w Grupie Azoty mogą grozić kary, które zostaną nałożone w wyniku przeprowadzonych kontroli przez uprawnione organy nadzoru. Powstały uszczerbek reputacyjny dla marki Grupy Azoty w konsekwencji może spowodować utratę kontraktów, klientów i kontrahentów. W związku z zaistniałymi zdarzeniami uwzględniono odszkodowania za szkody dochodzone w postępowaniach sądowych lub arbitrażowych. W zakresie projektów zmian lub tworzenia nowego prawa zgodnie z „Kodeksem postępowania etycznego Grupy Azoty” monitorowane są środowiska legislacyjne w obszarach przedmiotowego zainteresowania.
Ryzyko związane jest z niestosowaniem się spółki w Grupie Azoty do dobrych praktyk ładu korporacyjnego i przepisów dotyczących rynku kapitałowego, w tym z udostępnianiem na zewnątrz nieprawdziwych informacji w tym zakresie, wystąpienia opóźnień/błędów w raportach bieżących i okresowych spółek-emitentów w wyniku braku precyzji w komunikacji spółki z otoczeniem zewnętrznym.
Odpowiedź na ryzyko:
- W celu zapewnienia jednolitej wykładni prawnej i jednolitego wykonywania obowiązków informacyjnych spółki-emitenci z Grupy Azoty korzystają ze wspólnego doradcy prawnego w zakresie obowiązków informacyjnych. Poprzez prowadzenie ujednoliconej polityki informacyjnej w Grupie Azoty zapewniono nadzór nad przepływem informacji i procesem komunikacji w Grupie Kapitałowej zgodnie z przyjętym modelem zarządzania. W celu zwiększenia skuteczności prowadzonych działań przeprowadzane są szkolenia dotyczące obowiązków informacyjnych i polityki informacyjnej, a także monitorowanie poczty elektronicznej w trybie ciągłym przez osoby, których adresy wskazano do przekazywania powiadomień w odniesieniu do polityki informacyjnej obowiązującej w całej Grupie Kapitałowej.
Negatywne postrzeganie Spółki przez opinię publiczną na skutek niewłaściwego dbania o interesy społeczne i publiczne związane jest m.in. z faktem niezamierzonej współpracy z kontrahentami o niskim poziomie reputacji, niewystarczającego zaangażowania Grupy Azoty w działania związane z realizacją polityki CSR, jak również nieodpowiedniej komunikacji projektów CSR-owych.
Odpowiedź na ryzyko:
- W celu ograniczenia negatywnych działań w Grupie Azoty wprowadzono stosowanie zasad regulacji wewnętrznej dotyczącej polityki społeczno-sponsoringowej Grupy oraz polityki komunikacji uwzględniającej zasady kształtowania wizerunku Grupy Azoty. Ponadto w umowach wprowadzono stosowne zapisy zabezpieczające interesy osób trzecich, oświadczenia stron, określono zasady antykorupcyjne oraz poufności. W przypadku niedotrzymania warunków przez kontrahentów określono zasady nakładania kar umownych, wystąpienia na drogę sądową, zerwania współpracy lub przeprowadzenia kontroli/audytu.
Nieprzychylne postrzeganie Grupy Azoty przez opinię publiczną i media oraz utrata reputacji marki związane są z pogorszeniem wizerunku spółek Grupy Azoty wskutek negatywnego PR stosowanego przez firmy konkurencyjne, złą jakość, obsługę i działania okołosprzedażowe powodować będą niezadowolenie klientów.
Na utratę reputacji marek produktowych Grupy Azoty wpływa również pojawianie się na rynku podrabianych produktów Spółki, nieuczciwe działania konkurencji lub kreowana w mediach negatywna opinia o produktach Spółki, niedostateczna komunikacja projektów inwestycyjnych osób odpowiedzialnych za realizację projektów z osobami z obszaru odpowiedzialnego za komunikację skutkujące niewłaściwym obiegiem informacji oraz złym wizerunkiem inwestycji, jak również zdarzenia o charakterze wypadkowym przy pracy z udziałem pracowników, katastrofy i awarie.
Odpowiedź na ryzyko:
- W Spółce Grupa Azoty S.A. prowadzony jest monitoring mediów, odpowiedzi na zapytania prasowe, a także opracowywane są koncepcje komunikacji dla projektów wizerunkowych związanych z działalnością firmy (np. core business, CSR i sponsoring), z uwzględnieniem zapisów procedury komunikowania wewnętrznego i zewnętrznego oraz polityki komunikacji Grupy Kapitałowej Grupa Azoty.
W 2021 roku prowadzone są dalsze prace mające na celu aktualizację rejestru ryzyk korporacyjnych, w tym ryzyk klimatycznych.